A marcali Városi Zeneiskolában 1991 őszétől működik ütőhangszeres oktatás. A Lisztdíjas Sárkány Zsolt ütőhangszeres kamaraművész - az Amadinda ütőegyüttes egyik alapító tagja - hozta létre a tanszakot A legszükségesebb hangszerek beszerzésével reális esély nyílott egy ütőegyüttes létrehozására az ütőtanszak hallgatóiból.


Sikeres koncerteken, rangos fesztiválokon való részvétel hatására jött létre 1994-ben a Marcato ütőegyüttes. A folyton cserélődő növendékek közül megmaradt egy biztos belső mag, akik visszajárva a Zeneiskolába, alkotják az állandó tagságát az együttesnek.

Az eltelt évek bizonyították a Marcato létfontosságát mind a város kulturális életében, mind a szerteágazó partnerkapcsolatok ápolásában. Sikerült a koncerthallgatóság egy olyan rétegét kialakítani, akik szívesen pillantanak be a zenekultúra e legősibb hangszercsaládjának eredetébe, és akik a hangszerek látványos megjelenésén túl az igényes kamarazenélésért érkeznek a koncertekre.

Az együttes rendszeres résztvevője és valahányszor nyertese a Somogy megyei Zeneiskolák Kamarazenei Találkozójának, két alkalommal a dunántúli Helikon rendezvényeknek, 96-ban és 99-ben a Mohácson megrendezett Kamarazenei Fesztiválnak..1999-ben az Országos ütőhangszeres Duó találkozó, valamint 2000-ben a Nyugat kapujában országos kamarazenei verseny győztese.


Az együttes két tagja ütőhangszeres zenei pályát választva folytatja tanulmányait.Gazdag János a szombathelyi Zeneművészeti Szakközépiskolában, Buti Szilárd pedig Svájcban a baseli Zeneakadémián.

A Marcato ütőegyüttes több éve állandó résztvevője a balatonkeresztúri Fúvószenekari Fesztiválnak,valamint a testvérvárosi kapcsolatok egyik legfőbb ápolója: Németország - Künzelsau, Svájc - Wallisellen.

Nyaranta ütőhangszeres tábor vendéglátója Marcali városa a Marcato közreműködésével. A belföldi szerepléseken túl számos koncert felkérésnek tettek eleget Németországban, Ausztriában, Svájcban, Spanyolországban, Svédországban, Hollandiában.

A Marcato ütőegyüttes széles koncertrepertoárral rendelkezik: koncertjeiken tradicionális afrikai népzenétől a reneszánsz, barokk szerzők műveinek átiratain keresztül, John Cage, Stewe Reich, valamint XX. századi magyar zeneszerzők ütőhangszeres kamaradarabjait szólaltatják meg.

Rendszeresen együttműködnek a város többi együtteseivel, így a Calypso Kórussal, a Balaton M & K Fúvószenekarral, a Baglas Néptáncegyüttessel.